Yeni Hal Kompleksi Sevkiyatçılar Kısmı J1 Blok No:1 Mersin/TÜRKİYE
Mandalinanın Faydaları
23 Nisan 2022
Mandalinanın Faydaları
OKUNMA : 984

Kış aylarında yetişen C vitamini oranı yüksek meyveler kış aylarında daha sık görülen hastalıklara önleyici özelliğe sahiptir. Bu sebeple mandalina, portakal, greyfurt, limon gibi meyvelerin tüketilmesi özellikle kış aylarında oldukça önemlidir. Mandalina da kış ayları meyvelerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Mandalina sonbahar aylarında olgunlaşmaya başlayan özellikle kış aylarında oldukça fazla tüketilen meyvelerden biridir.

Mandalinanın Faydaları

Mandalina özellikle mevsiminde tüketildiğinde oldukça yaralı bir meyve olarak bilinmektedir. Mandalinanın faydaları bu sebeple saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Bilinen faydalarının yanında bilinmeyen de onlarca faydası bulunan mandalina içeriğinde ki vitamin ve değerli besin ögeleri sayesinde oldukça sağlığa dost bir meyvedir.

Soğuk algınlığına iyi gelir. Turunçgiller arasında yer alan mandalina soğuk algınlığı riskini azaltarak kişilerin hastalanmasına engeller. Mandalinanın bunun yanında oldukça fazla özelliği bulunmaktadır. İçeriğinde bulunan c vitamini sayesinde soğuk algınlığına karşı koruyucu özellik barındırır.

Bağışıklığı güçlendirir. Bağışıklık sistemi zayıflamasına sebep olan birçok etken bulunmaktadır. Özellikle stres ve yetersiz beslenme gibi etmenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve kişilerin hastalanmasına sebep olur. Mandalina C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olarak kişilerin hastalık riskini düşürür.

Kanserden korur. Mandalina hücrelerde meydana gelen hasar sürecini baskılar. Böylece birçok kanser türünden kişileri korumaya katkı sağlar. Mandalinanın içinde bulunan fitokimyasallar vücutta antikanserojen özelliği yaratır. Antikanserojen özelliği sayesinde normal hücrelerin kanserleşmesi ve tümörlerin büyümesi engellemiş olur. Böylece son yılların en sık görülen hastalıklarından olan kanserden koruma konusunda oldukça etkili bir meyvedir.

Kan şekerini düzenler. Özellikle şeker hastalığı bulunan kişiler şeker oranı yüksek yiyeceklerden uzak durmalıdır. Ancak mandalina düşük glisemik indekse sahip olan bir meyvedir. Yaklaşık 100 gram mandalina 53 kalori barındırmaktadır. Bu da meyve şekerini yükseltmeyen bir özelliğe sahiptir. Mandalina tüketiminde birçok meyvede olduğu gibi çok tüketiminden kaçınılması gereken bir meyvedir.

Mandalinanın Az Bilinen Faydaları

Mandalina kişiler tarafından genel olarak bazı faydalarının olduğu bilinen bir meyvedir. Ancak buna rağmen mandalinanın az bilinen birçok da faydası bulunmaktadır. Mandalinanın az bilinen faydalarından bir tanesi de kötü kan yağlarının azaltılmasına yardımcı olmasıdır. Mandalinada bulunan bünyeyi destekleyici özelliğe sahiptir.

Kolestrolü düşürür. Antioksidan açısından zengin olan mandalina tüketilerek kolesterolü düşürdüğü bilinmektedir. Aynı zamanda C vitamini oranı olarak mandalinanın kalp hastalarını azaltma durumu söz konusudur.

Tansiyonu düzenler. Mandalinanın içerisinde bulunan yüksek potasyum ve düşük sodyum içeriği tansiyonun dengelenmesini sağlar. Tuz tüketiminin azaltılarak potasyum açısından zengin olan sebze ve meyvelerin tüketilmesi tansiyonu düzenlenmesinde oldukça etkilidir. Bu durumu destekleyen nitelikte olan mandalina tüketimi de tansiyonu düzenleme konusunda oldukça etkili bir meyvedir.

Göz sağlığını destekler. Göz sağlığı için en önemli etken karotenoid özelliğinin besinlerde bulunmasıdır. Karotenoid tüketiminin yeterli olması göz sağlığını destekleyici niteliktedir. Mandalinada A vitamini ve karotenoid olarak oldukça zengin bir meyve olduğu için sarı nokta hastalığından gözleri korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda gözde meydana gelen basıncı azaltarak yine göz sağlığını koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Cildi besler. Vücudumuz özellikle birçok dış etkenden hasar görmektedir. Mandalinada serbest radikallerin cilt üzerindeki hasarını azaltmaya yardımcı olan bir besindir. Böyle cildi koruyucu bir özelliğe sahiptir.

Mandalinanın Tüketimi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Her meyve ve sebzede olduğu gibi mandalinanın da tüketiminin dikkatli yapılması gerekmektedir. Bir seferde 2 porsiyondan fazla mandalina tüketimi sağlığa yarar sağlamasından çok zarar verici etkilere sahiptir. Aşırı meyve tüketimi kan şekerini yükseltici bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda karın çevresi ve karaciğerde yağlanmaya sebep olur.

Meyve tüketiminin yanında meyve suyu tüketimi için de oldukça dikkat etmek gerekir. Çünkü meyve suyu içinde birkaç porsiyon meyve bulunabilmektedir. Bunu engellemek amacıyla öncelikle meyve tüketimine önem vermek gerekmektedir. Bu sebeple meyve tüketiminin dozunda olması çok önemlidir. Böylece vücuda yarar sağlayan meyveler için önemli olan meyve oranıdır. Fazla tüketilmesi engellenerek meyvelerin yararlarından en üst seviyede faydalanmak gerekir.

Mandalinanın Faydaları